"Гаряча лінія" з питань надання субсидій та допомог 4-11-74
"Телефон довіри" з питань легалізації "тіньової" зайнятості населення 4-03-26
"Гарячі лінії" для спілкування з підприємцями 4-21-41, 4-13-75
Економіка Агропромисловий комплекс ЖКГ Будівництво та архітектура Соціально-гуманітарна сфера
Головна » Останні надходження » Соціально-гуманітарна cфера » Соціальний захист

Атестація робочих місць: виробнича необхідність

В сучасних умовах високорозвиненого виробництва, оснащенного складною технікою, необхідний науковий підхід до організації праці на робочих місцях. Раціонально організоване робоче місце забезпечує умови праці і правильну побудову трудового процесу. Робоче місце є первинною ланкою виробничо-технологічної структури підприємства, в якій здійснюється процес виробництва, його обслуговування та управління.
            Кожне робоче місце має свої специфічні особливості, пов'язані з особливостями організації виробничого процесу, різноманіттям форм конкретної праці. Організація робочого місця являє собою матеріальну основу, що забезпечує ефективне використання обладнання і робочої сили, при цьому умови праці на робочому місці повинні бути нешкідливими і безпечними для працівника.
            Виходячи з того, що в галузях господарювання, де технологічний процес, устаткування, яке використовується, сировина і матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих чинників, які можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на здоров'я майбутніх поколінь як в даний час, так і в майбутньому, проводиться атестація робочих місць за умовами праці.
            Основна мета атестації полягає в регулюванні стосунків між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації їх прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації за роботу в несприятливих умовах.
            Основними нормативними документи, що регулюють процес проведення атестації робочих місць на підприємстві, є:
-          постанова КМУ від 1 серпня 1992 року № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці";
-          Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
            Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Частіше атестація може проводитися, якщо це прямо передбачено колективним договором підприємства. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
            У результаті атестації повинні бути оформлені такі документи:
1. Наказ про проведення атестації робочих місць, у якому вказується склад атестаційної комісії, порядок проведення досліджень робочих місць і т.д.
2. Санітарно-гігієнічні дослідження фізико-хімічних факторів виробничого середовища і трудового процесу. Дослідження важкості та напруженості трудового процесу на робочому місці.
3. Дослідження повноти зайнятості робочого дня з визначенням тривалості дії виробничого фактора (фотографія робочого дня).
4. "Карти умов праці" за кожним робочим місцем. Проведення розрахунків доплат до тарифних ставок та тривалості додаткової відпустки за роботу в шкідливих умовах.
5. Переліки робочих місць, яким пропонується пільгове пенсійне забезпечення (Списки №1, 2).
6. Переліки робочих місць, яким пропонуються пільги та компенсації, передбачені законодавством (доплата, додаткові дні відпустки, безкоштовне спецхарчування).
7. Наказ  про результати проведення атестації.
            Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після узгодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству і зберігається протягом 50 років. Виписка з наказу додається до трудової книжки працівника, професія (посада) якого внесена до затвердженого переліку.
            На даний час багато керівників не зважають на наслідки, які їх можуть спіткати у разі не проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці. Роботодавець може бути притягнений до адміністративної відповідальності.
            Якщо атестація не проводилася взагалі, або термін діючої атестації закінчився, а чергова не проведена, а підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг і т.д.), то можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
            Якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та не виплачуватиме компенсації відповідно до законодавства, то кожен працівник, що працює в шкідливих умовах може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі не проведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, але навпаки стане доказом його провини.
            Зі своєї сторони працівник повинен реально розуміти, в яких умовах він працює, що його робоче місце повинне бути нешкідливим і безпечним для його здоров’я. Але коли з’являються шкідливі умови праці, працівнику необхідно знати, що роботодавець повинен компенсувати йому "шкідливість" його роботи, надаючи відповідні пільги та компенсації. У разі невиконання цих умов працівник має право вимагати від роботодавця відповідні пільги та компенсації та наполягати на необхідність створення безпечних умов на його робочому місці, в тому числі через суд.

Категорія: Соціальний захист | Додав: Андрій Пилипенко
Додано: 02.11.2012 Переглядів: 473 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.3/3
Відправити повідомлення
Головна
Новини
Соціальні ініціативи
Олександрійський район
Олександрійська РДА
Районна рада
Звернення громадян
Регуляторна політика
Дозвільний центр
Управління ветеринарної медицини
Доступ до публічної інформації
Адміністративні послуги
Виконання бюджетів
Запобігання проявам корупції
Державні закупівлі
Територіальні органи міністерств та відомств України
Районні програми
Фотоархів
Відеоархів




До 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників



Пошук по сайту
Будуймо Олександрійщину разом

Центральний регіон 2015


Купуй Кіровоградське

Інші сайти





Календар свят і подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Громадська рада

Урядова «гаряча лінія»

Статистика

Переводчик онлайн

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0